Folyadékgyűrűs vákuumrendszerek
Folyadékgyűrűs vákuumrendszereket ajánlott használni, amennyiben közepes vagy alacsony szintű vákuumra, jellemzően 33-200 mbara-ra van szükség. Az elszívott gőzök és gázok folyadékcseppeket vagy szilárd szennyeződést tartalmaznak – ezeket a szennyeződéseket a folyadékgyűrűs vákuumszivattyú jól tolerálja. Mivel nincs fémes kontakt a ház és a járókerék között, ill. a hézag nagy, ezért ennek a vákuumszivattyú konstrukciónak alacsony a karbantartás igénye. Rendszerbe építve lehetőség van a gyűrűközeg visszakeringtetésére.
Hogyan épül fel a folyadékgyűrűs vákuumrendszer?
A rendszer fő komponense a folyadékgyűrűs vákuumszivattyú, továbbá tartalmazza a szivattyút kiszolgáló készülékeket (szeparátortartály, hűtő hőcserélő), segédberendezéseket (gyűrűközeg keringtetőszivattyú) és műszereket, melyekkel a vákuumrendszer a technológiai rendszerbe illeszthető.
Vákuumrendszereink elérhetők PLC vezérléssel és frekvenciaváltóval.
Hogy működik a folyadékgyűrűs vákuumrendszer?
- A folyadékgyűrűs vákuumszivattyúk folyadékgyűrűje vizet vagy más olyan munkafolyadékot használ, amely kompatibilis az elszívandó gázzal. A házhoz képest excentrikus járókerék forog a szivattyúházban. A szivattyú részben fel van töltve munkafolyadékkal. A járókerék forgása és az emiatt keletkező centrifugális erő miatt a házban lévő folyadék kialakítja a folyadékgyűrűt. A szivattyúzott közeg a lapátok és a gyűrűközeg közötti térbe kerül. A járókerék excentrikus pozíciója miatt a lapátok közötti térfogat a szöghelyzet függvényében változik. A szívó szakaszban a térfogat nő, így vákuum keletkezik és a gáz beszívódik. A kompressziós szakaszban a térfogat csökken, így a gáz összenyomódik és a kilépő csonkon távozik.
- Működés közben a folyadékgyűrűből a folyadék folyamatosan fogy. A kipufogó oldalon vegyes gáz-folyadék halmazállapotú anyag távozik a szivattyúból. Egyszeri átömléssel üzemelő rendszer esetén a folyadék távozhat csatornarendszerbe, de ez környezetszennyező és vízpazarló. A Szelence Kft elkötelezett a környezetbarát megoldásokban, ezért a zárt keringtetéses rendszereket ajánljuk.
- Zárt rendszerben a folyadék halmazállapotú közeget szeparátortartályban választjuk le és onnan a szivattyú egy hőcserélőn keresztül visszakeringteti a munkafolyadékot.
- A szivattyúrendszer stabil működtetéséhez szükséges a különböző folyadékszint, vákuum és hőmérséklet értékek kézbentartása, ezért rendszereink tartalmazzák az ezekhez szükséges távadó és szabályzó elemeket is.
- PLC vezérléssel kiépítve üzembiztos és nagyon kedvező áramfogyasztású rendszer építhető fel.
Mik a folyadékgyűrűs vákuumrendszer főbb technikai paraméterei?
- Travaini folyadékgyűrűs alapszivattyú 33-200mbar végvákuummal (15°C víz használata esetén)
- 40-3500m3/h térfogatáram tartomány
- Egyszeri átömlésű (nyílt), részleges visszakeringtetéses, teljes visszakeringtetéses (zárt) folyadékrendszerű konstrukciók
- 2 vagy 3 folyadékgyűrűs szivattyú is lehet egy rendszeren belül, párhuzamos elrendezésben
Milyen előnyei vannak a Szelence folyadékgyűrűs vákuumrendszernek?
- Strapabíró, alacsony karbantartási igényű rendszer
- Jól tűri a szennyeződéseket
- Alacsony üzemi hőfok
- Nincs súrlódó, kopó felület a vákuumtérben, állandó a teljesítmény hosszú távon is
- Egyedi igényeknek megfelelő, akár a meglévő rendszerrel csereszabatos elrendezés és kialakítás lehetősége
- ATEX Zóna 1 kivitelben is
Milyen iparágakban alkalmazhatóak a Szelence folyadékgyűrűs vákuumrendszerek?
- Gyógyszergyártás
- Élelmiszer ipar
- Szennyvíz kezelés
- Erőművek
- Vegyipar
Milyen technológiákhoz alkalmazhatóak a Szelence folyadékgyűrűs vákuumrendszerek?
- Lepárlás
- Finomítás
- Szárítás
- Impregnálás
- Központi vákuum
- Oldószer visszanyerés
Folyadékgyűrűs vákuumrendszereink kétféle kivitelben elérhetőek
- A Szelence LRVS folyadékgyűrűs vákuumrendszer egy komplex, minden igényt kielégítő, folyadékgyűrűs vákuumrendszer, amelynek tervezését és kivitelezését általában egyedi igények mentén végezzük el.
- A Szelence LRVSM folyadékgyűrűs vákuumrendszer kompakt és költséghatékony változata az LRVS rendszernek. Alapját a kisebb monoblokk Travaini szivattyúk képezik.